Son günlerini yaşadığımız, Türkiye için bir hayli zor geçen 2016 senesini arkamızda bırakırken geçirdiğimiz yılın kritiğini yapmak ve yeni yıl için plan ve dileklerin karşılıklı iletilebilmesi adına Akyurt Süpermarket, şirketin tamamen özkaynaklarıyla hayata geçirdiği Akyurt Lojistik Üs ve Üretim Tesislerinde basın mensuplarının katıldığını bir kahvaltı organizasyonu düzenledi. Keyifli geçen kahvaltıda basının yanı sıra Akyurt Süpermarket Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Uyanık, Genel Müdür Ali Uyanık ve Akyurt Süpermarket’in üst düzey yöneticileri de yer aldı.

 

2014 senesinden başlayarak bugüne kadar zincir mağazalarında konsept değişikliği gerçekleştiren Akyurt, yeni tarzının temelini oluşturan Gurmella Unlu Mamüller ile toplamda 12 mağazasını yenilemiş durumda. “Fark yaratan hizmetin sayısal çoğunluk ile gerçekleşmediğini çok iyi biliyoruz.” diyen Akyurt Süpermarket Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Uyanık, 2017’de Akyurt’un uzun vadeli planlarını gerçekleştirmeye devam edeceği bir yıl olacak şeklinde sözlerine devam etti.

 

Basın mensuplarına Lojistik Üs ve Üretim Tesislerini tanıtan Akyurt yetkilileri, öncelikle kahvaltının ev sahibi Gurmella’dan başlayarak Lojistik Üs ve Et İşleme Tesisini gezdiler. Yüzde yüz doğal üretim yapan Gurmella Unlu Mamüller, günlük onlarca çeşit taze ürünün imalatını gerçekleştirdiği tesiste mesai neredeyse bütün gece sürüyor ve mağazalara her gün donuk ve pişmiş olarak en taze ürünlerin ulaştırılması için çalışılıyor. Hijyen ve israf kurallarının çok katı uygulandığı, tamamen yerli malı üretim malzemeleri ile donatılmış olan tesisin Akyurt Et İşleme Tesisi ile beraber Türkiye’nin en modern üretim alanlarından biri olarak gösterilmesi ise tesadüf değil. Tesisler oluşturulurken Türkiye ve Dünya’da başarılı örneklerin üstüne 33 yıllık perakende tecrübesi eklenerek titizlikle çalışılmış.

 

200 mağazanın tüm aksiyonunu kolaylıkla kaldırabilecek bir teknoloji ile donatılmış Akyurt Lojistik Üssünde kısa bir tur yapan basın mensupları ardından Et İşleme Tesisine geçtiler. Tıpkı Gurmella’da olduğu gibi Et İşleme Tesisine de hijyen koridorlarından geçmeden ulaşmak mümkün değil. Avrupa standartlarında üretim yapan, sadece Akyurt mağazalarına değil, devlet kurumlarından özel sektöre kadar birçok büyük referansı bulunan Akyurt Et İşleme Tesisi “Güvenli Gıda” ve “Helal Gıda” sertifikalarına sahip ve düzenli olarak veteriner hekimler tarafından kontrol edilmekte. “Et İşleme Tesisimiz ile gurur duyuyoruz.” diyen Akyurt Süpermarket Genel Müdürü Ali Uyanık, biz bu tesiste mükemmelin altında hiç bir standartı kabul etmiyoruz diyerek tesise ve çalışan uzman kadroya da güvenini belirtti.

 

İyi dileklerin, gelecek planlarının konuşulduğu kahvaltı sonrasında günün anısına hazırlanan pasta kesildi ve keyifli organizasyon gelecek bir tarihte tekrarlanması için söz verilerek son buldu.

3c2a9644

 

 

 

 

3c2a9638